Turnieje w wolnym tempie
Typowy turniej FICS nie nadaje się do grania w rytmie 45 45, 60 0 czy podobnym - po prostu trudno sobie wyobrażać by gracze siedzieli przy komputerze bez przerwy 6 czy 8 godzin. Niemniej jednak, takie turnieje się odbywają, tyle że są organizowane w specjalny sposób.
Specyfika turniejów z długim czasem do namysłu
Podstawową cechą tego typu turniejów jest, że partia trwa długo. Na tyle długo - zwykle 2-3 godziny - że trzeba specjalnie zarezerwować czas, umówić się, znaleźć kompromisową porę odpowiadającą obu rywalom, punktualnie stawić do gry itd. Rodzi to całą rodzinę problemów wymagających specjalnego administracyjnego nadzoru - co, gdy przeciwnik się nie stawił, co gdy nie daje się z nim porozumieć w sprawie terminu, co gdy nie widać jakiegokolwiek możliwego kompromisu itp. No a w szczególności pojawia się powtarzający się co rundę rytuał negocjowania terminu gry, gdy przeciwnicy nawzajem proponują sobie rozmaite dni i godziny - aż znajdą termin odpowiadający obu stronom.
W turniejach, które rekomenduję dalej, każda runda trwa tydzień (tj. gramy jedną partię tygodniowo), a proces uzgadniania terminu jest w jakiejś formie nadzorowany, co pozwala administratorowi na ocenę jego przebiegu i ewentualną ingerencję.
Przy negocjonowaniu terminów trzeba pamiętać, że możemy się spotykać z ludźmi z różnych stref czasowych. Co oznacza trzy rzeczy:
- musimy być choć trochę elastyczni, nasza ukochana 19:00 polskiego czasu może być dla Kanadyjczyka środkiem dnia w pracy,
- musimy wykazywać minimalną biegłość w przeliczaniu godzin między czasem serwera (w którym zwykle negocjujemy) a własną strefą czasową,
- wreszcie musimy posługiwać się językiem angielskim choć na tyle, by móc przeprowadzić odpowiednią dyskusję (w turnieju drużynowym może pomóc kapitan).
Gdzie tak grać
Na FICS odbywa się regularnie - jako turniej mamera - turniej partii 90 30, w którym trzeba zagrać jedną partię w tygodniu. Nie polecam go jednak szczególnie - z paru powodów: brak ścisłego nadzoru administratora sprawia, że sytuacje konfliktowe muszą być rozwiązywane w sposób dość przypadkowy, wielu graczy nie stawia się do rozegrania partii, nie ma też żadnego ozdobnika (choćby serwisu WWW z historią wyników).
STC Bunch
Najbardziej znane turnieje partii dłuższych (stosując różne czasy do namysłu, np. 90 0, 60 5 czy 45 15) zwykł organizować STC Bunch. Organizacja ta działała dynamicznie do około 2006 roku, popadła w kryzys po śmierci swojego lidera, została zreaktywowana w latach 2008-2009, w 2010 znowu podupadła, w 2011 znowu próbuje być reaktywowana.
Na FICS STC Bunch wykorzystuje kanał 90, warto go zasubskrybować (pojawiają się tam ogłoszenia administratorów, informacje o rozgrywanych aktualnie partiach, można też prowadzić rozmowy związane z turniejami STC Bunch i ogólnie z szachami w wolnym tempie).
TeamLeague
Moim zdaniem najciekawsza opcja (ja traktuję ją jako najważniejszą formę swojej internetowej gry) to TeamLeague. Są to turnieje z partiami granymi w tempie 45+45 (45 minut bazowego czasu i 45 sekund dodawanych za każdy ruch) - partia trwa 2-3 godziny.
Rozgrywki mają formę drużynową - mecze na czterech deskach, klasyfikacja drużynowa. Drużyny liczą 4-6 graczy (kapitan może rotować składem). Rywalizacja toczy się w podziale na na klasy rozgrywkowe zależnie od (średniego) rankingu graczy, dzięki czemu spotykają się osoby o zbliżonym poziomie gry. Każdy turniej trwa ok. 2 miesiące (najczęściej mamy jakieś rundy eliminacyjne i końcowe playoff, choć format bywa zmieniany), każdego roku odbywa się ich kilka.
Turnieje drużynowe stanowią bardzo fajne doświadczenie, zwykle gracze jednej drużyny kibicują sobie nawzajem, niekiedy wspólnie analizują rozegrane partie czy współpracują przy planowaniu debiutów.
Zarządzanie turniejem odbywa się za pomocą interfejsu WWW (min. uzgadanianie terminu partii na dedykowanym forum), ponadto rozmaite informacje o turniejach pojawiają się na kanale 101, który warto zasubskrybować.
Chcąc zagrać w TeamLeague można bądź zorganizować się z znajomymi i zgłosić całą drużynę, bądź zarejestrować się jako chętny gracz i oczekiwać na propozycje dołączenia do jakiejś drużyny.
TeamLeague ma już wieloletnią historię. Pierwotnie funkcjonowało jako www.teamchess.org (pod tą nazwą zorganizowano 30 turniejów, równolegle prowadzonych wpierw na ICC, potem także na FICS, w latach 2002-2006). Później nastąpiło zamieszanie związane z wycofaniem się głównego programisty, na pewien czas rozgrywki zostały zawieszone, turniej T31 został przeprowadzony ręcznie, aż w 2007 roku rozgrywki odrodziły się już pod nazwą TeamLeague.
Regularnie grywam w turniejach TeamLeague, przez kilka turniejów byłem kapitanem Teamu106 (nieistniejącego obecnie zespołu budowanego z polskich szachistów), w razie wątpliwości służę pomocą. W 2010-2011 polskie zespoły organizują forumowicze szachista.com.
Team4545League
Team4545League to analogiczne rozgrywki drużynowe - ale prowadzone na ICC. Wyrasta z tego samego pnia, co TeamLeague - dawnego teamchess.org, przy czym zostało zaimplementowane tak, by je maksymalnie przypominać (nawet serwis WWW wygląda bardzo podobnie).
Nie brałem udziału w tych rozgrywkach (nie gram na ICC), ale osobom mającym konta na ICC polecam.
Powolniak użytkowników szachista.com
Użytkownicy forum szachista.com regularnie organizują ''turniej powolniaka''. Jest to turniej indywidualny, ostatnio grany w tempie jedna partia na 10 dni z zegarem 60+10. Gracze umawiają się na partie na forum, w miarę możliwości kibicują sobie nawzajem i omawiają rozegrane partie.
Więcej informacji i historyczne wyniki można znaleźć na stronie powolniaka a także na forum szachista.com.
OCL
Drużynowe turnieje z dłuższym czasem do namysłu organizowała Online Chess League. Rozgrywki były dość surowe technicznie (ręcznie aktualizowane strony wyników, uzgadnianie terminów emailem itp) ale gromadziły wielu silnych graczy. Grano partie 60+15, drużyny dzielono na podstawie zakresów rankingowych.
Projekt obecnie jest niestety zawieszony ale strona nie została zlikwidowana, być może organizatorzy turniej kiedyś zreaktywują.
Rainbow Warriors Swiss
Indywidualne turnieje w tempie 90+30, z jedną partią na miesiąc, organizują członkowie Rainbow Warriors (grającego w TeamLeague).
I inne
Dość regularnie podejmowane są inne podobne inicjatywy. Ogłoszenia pojawiają się w ramach FICSowych news albo na kanałach tradycyjnie związanych z powolnymi szachami (90, 101).