Pierwsze logowanie

Logo FICS

Logujemy się

Uruchamiamy nasz program kliencki, każemy mu się połączyć z freechess.org, portem 5000 (przy problemach z przejściem przez firewall można też używać portu 23). Podajemy zdefiniowane w czasie rejestracji handle jako nazwę konta i otrzymane hasło. Pamiętamy, by podać hasło (FICS pozwala też na logowanie bez hasła, działamy wówczas jako gość, mając istotnie ograniczoną funkcjonalność).

Wstępna konfiguracja konta

Zanim zaczniemy grać, warto poświęcić kilka chwil na wstępną konfigurację konta.

Jeżeli hasło które dostaliśmy pocztą niespecjalnie nam odpowiada, możemy je zmienić komendą:

password starehasło nowehasło

Aby automatycznie wygrywać gdy przeciwnikowi skończy się czas (bez konieczności wywoływania polecenia flag), ustawiamy

set autoflag 1

Opcja ta jest użyteczna zwłaszcza, gdy gramy bardzo szybkie partie, zdarza się że zanim oflagujemy przeciwnika, skończy się także nasz własny czas. Większość użytkowników FICS ma ją ustawioną.

FICS potrafi wysyłać po każdej partii email z jej zapisem. Funkcję tę włączamy ustawiając:

set pgn 1 set automail 1

Ja używam tej funkcji (wraz z regułą zbierającą odpowiednie listy do specjalnego folderu pocztowego), bo grywam z różnych komputerów a chcę zbierać w jednym miejscu historię moich partii. Osoby grające z jednego miejsca mogą zamiast tego nakazać zapisywanie historii partii swojemu programowi klienckiemu. Oczywiście zapis partii nie jest przymusowy ale miło jest mieć taką bazę. FICS utrzymuje w swojej historii tylko 10 najnowszych partii każdego gracza, starsze kasuje.

Dość uciążliwe a niezbyt użyteczne (wygodniej oglądać je inaczej, o czym piszę dalej) są informacje o poszukiwaniu przez graczy partnerów (seek), wyłączamy je poleceniem:

set seek 0

Warto wreszcie zadbać o minimalną autoprezentację, np. jakoś tak

set 1 Jacek Kowalski, Poland, born 1977, programmer set 2 I speak English, German and Polish

Można tak ustawić 'linijki' od 1 do 10. Podane tutaj informacje będą widoczne dla innych graczy (ja np. zwyczajowo zerkam na nie gdy zaczynam z kimś partię). Oczywiście nie ma obowiązku podawania swoich danych ale ... miło jest gdy widać tu przynajmniej imię, narodowość, orientacyjny wiek i informację jakimi językami dana osoba się posługuje. W szczególności, jeśli nie mówimy po angielsku, warto zamieścić coś w stylu

set 1 I do NOT speak English! Sorry about that. set 2 I speak Polish and a bit of Russian. set 3 set 4 Jacek Kowalski, Poland

Efekt powyższych ustawień sprawdzamy pisząc

finger

z kolei

finger Gracz

wyświetla te informacje o podanym użytkowniku.

Uwaga: w BabasChess wszystkie powyższe funkcje można też wykonać przy pomocy okienek edycji profilu oraz edycji zmiennych serwera.

Wstępna konfiguracja używanego programu

Warto też poświęcić od razu parę chwil na skonfigurowanie używanego programu. Szczegółów nie będę tu omawiał - różnią się zależnie od programu. Najważniejsze sprawy na jakie trzeba zwrócić uwagę, to:

  • wybór najbardziej nam odpowiadającego wyglądu szachownicy i bierek,
  • włączenie lub wyłączenie podświetlania ostatniego ruchu i/lub animacji ruchu (jakaś forma graficznego podkreślania jaki ruch wykonał przeciwnik na pewno nam się przyda),
  • wybór sposobu w jaki będziemy wykonywać posunięcia (drag&drop czy click&click),
  • ustawienie, czy chcemy być pytani o figurę w jaką jest zamieniany pion, czy też automatycznie zamieniać w hetmana,
  • włączenie zapisywania rozgrywanych partii.
komentarze obsługiwane przez Disqus