Przygotowanie do gry na FICS
Wymagania
Niezbędne umiejętności
Trzeba umieć grać w szachy. Niekoniecznie świetnie, wśród użytkowników serwera są także dość początkujący gracze, niemniej jednak dobra znajomość zasad gry oraz przynajmniej minimalne umiejętności taktyczne wydają się niezbędne. Z drugiej strony skali, na FICS grywa trochę graczy o poziomie znacznie ponad 2000 ELO, w tym posiadacze tytułów mistrza krajowego, mistrza FIDE, a nawet mistrza międzynarodowego.
Wskazana jest też jakaś minimalna znajomość angielskiego (ot, choćby na tyle by rozumieć, czy przeciwnik się z nami wita, czy też dziękuje za partię). Znam jednak przypadki, gdy radziły sobie osoby znające ten język bardzo, bardzo pobieżnie. Osobom znającym angielski ale nie znającym słówek szachowych może się przydać polsko-angielski słowniczek szachowy.
Niezbędne oprogramowanie
Do gry na FICS można używać kilkunastu różnych, w większości darmowych programów - dostępnych na różne platformy. Ja za najlepsze aktualnie dostępne programy klienckie uważam:
- pod Windows - BabasChess,
- pod Linuxem - Eboard.
Jest też bardzo przyzwoity program na komórkę - Yafi.
Instalacji nie będę tu omawiał, w przypadku BabasChess polega ona na kilku kliknięciach, Eboard jest zaś elementem wielu dystrybucji Linuxa. W ramach tego podręcznika zamieszczam kilka wskazówek dla użytkowników Eboard a także porady dla użytkowników BabasChess.
Jeśli komuś powyższe programy się nie spodobają, wykaz wielu innych propozycji jest w sekcji Download serwisu WWW FICS. Ja wspomnę może jeszcze trzy: windowsowy Thief (interfejs surowy ale przez wielu graczy uważany za bardzo ergonomiczny), linuxowe Knights (program KDE, bardzo ładny choć niestety nieco niestabilny) i javowy Jin (przenośny na wiele platform).
Uwaga: Na freechess można grać nawet ... telnetem (interfejsy graficzne ukrywają interfejs podobny np. do gier MUD), choć oczywiście nie będzie to zbytnio wygodne. Programy graficzne dają dostęp do rozmaitych funkcji przy pomocy opcji menu, przycisków, okienek dialogowych itp - ale właściwie każdą operację można wykonać wpisując odpowiednią komendę (dla wprawnych użytkowników jest to też często wygodniejsze niż szukanie opcji w menu). W dalszej części artykułu posługuję się właśnie tymi komendami. Opcje menu czy przyciski w programach mają zwykle takie same nazwy jak komendy serwera.
Na stronie FICS jest też dostępny aplet pozwalający rozegrać partię bezpośrednio w przeglądarce WWW (odmiana Jina). Wydaje mi się on mniej wygodny, niż wymienione wyżej programy, niemniej jednak może być użyteczny, zwłaszcza gdy chcemy zagrać partyjkę z kawiarenki internetowej albo z grzecznościowo udostępnionego komputera.
Sieć
Aby grać na FICS, musimy mieć możliwość nawiązania połączenia sieciowego z freechess.org, bądź z portem 5000, bądź też z portem 23 (port telnet). Jeśli w używanej przez nas sieci firewall wycina ruch na zewnątrz, nie zagramy. Dotyczy to nawet gry przy pomocy apletu.
Tworzenie konta
Rejestracja
Wchodzimy na www.freechess.org, wybieramy link Register i ... polską flagę (aktualnie powinniśmy trafić na tę stronę. Otwieramy formularz rejestracyjny i wypełniamy go. Trzeba tam podać imię i nazwisko ale nie spotkałem się z sytuacją, w której byłoby ono do czegokolwiek używane. Bardzo ważnym polem jest natomiast pseudonim (Handle), pod którym będziemy widziani przez wszystkich innych użytkowników serwera. Nie można go zmienić! Trzeba też podać prawdziwy adres email (zostanie użyty do dokończenia rejestracji, później może być używany do przesyłania zapisów partii czy informacji z serwera - o ile włączymy te funkcje).
W chwilę po wypełnieniu formularza na podany email przychodzi mail aktywacyjny z kodem, który należy wpisać na stronie aktywacyjnej (link jest w liście). Po wykonaniu tej operacji przychodzi email z hasłem i ... można grać.
Problem z darmowymi kontami pocztowymi
Ze względu na problemy z spamem freechess nie akceptuje darmowych kont email z niektórych popularnych serwisów (min. z interii czy onetu). Wynika to z zachowania osób, które po zamknięciu im konta za niewłaściwe zachowanie, po prostu zakładały nowe darmowe konta pocztowe i używały ich do ponownej rejestracji (trafiały się też programy, które próbowały ten proces automatyzować).
Jeśli nasze konto pocztowe jest odrzucane jako darmowe, mamy dwie możliwości: użyć innego emaila lub porozumieć się z administratorem.
Jako alternatywny email możemy wykorzystać np. email służbowy, email zapewniany przez providera internetu, email studencki, email stworzony nam przez znajomego mającego maszynę podpiętą do internetu itp. Wygodnego dostępu do tego emaila będziemy potrzebować tylko do odebrania dwóch maili używanych w fazie rejestracji - aktywacyjnego i z pierwszym hasłem, później nie musimy emaili do niczego używać. Po pierwszym zalogowaniu możemy też skontaktować się z administratorem i poprosić o zmianę adresu email.
Natomiast aby poprosić o założenie konta administratora logujemy się jako gość (łączymy się z serwerem, podając jako nazwę konta guest i nie podając hasła), następnie sprawdzamy czy jest obecny jakiś administrator poleceniem
showadmin
i prosimy go o założenie konta
tell chessty could you create fics account for me (email: jacek@interia.pl, handle: JacekPlacek, name: Jacek Konicki)
Jeśli akurat w danym momencie żaden administrator nie jest obecny, musimy spróbować później.
Problem z maskaradowanymi adresami IP
Gra na FICS jest nieco ryzykowna jeśli korzystamy z maskaradowanego adresu IP (chodzi o sytuację, gdy nasz komputer nie ma publicznego adresu internetowego, tylko adres prywatny w sieci dostawcy internetu czy firmowej). Jeśli trafi się kilka osób grających z tej samej sieci, dla administratorów FICS wygląda, jak gdyby grały one z tego samego komputera. Jeśli na dodatek rozegrają one trochę partii między sobą, administratorzy potrafią zablokować niektóre z tych kont - podejrzewając, że zostały one założone przez tę samą osobę, w celu sztucznego zawyżania rankingu. Jest to kolejna sytuacja, w której uczciwi gracze płacą za nieuczciwych (oszustwo polegające na założeniu sobie drugiego konta i rozgrywaniu przeciw niemu partii w celu podbicia rankingu jest niestety dosyć popularne, choć ma bardzo krótkie nogi).
Jeśli kogoś dotknie ten problem, jedynym rozwiązaniem jest email do abuse@freechess.org i próba wyjaśnienia sytuacji.