Polecane strony

Rozmaitych serwisów szachowych w internecie jest zatrzęsienie, ogromna większość jest jednak niezbyt wiele warta. Poniżej rekomenduję kilka perełek, moim zdaniem szczególnie wartych odwiedzania.

Omówienia aktualnych wydarzeń szachowych

Spośród mrowia związanych z szachami serwisów informacyjnych rekomenduję następujące.

RU ChessPro.ru
Wysokiej jakości relacje z ważniejszych wydarzeń szachowych (mistrzostwa świata, superturnieje, mistrzostwa Rosji). Prezentowane partie są bardzo dokładnie (i bardzo interesująco) komentowane przez rosyjskich mistrzów i arcymistrzów. Serwis prowadzony głównie w języku rosyjskim, choć o najciekawszych wydarzeniach pisują także trochę po angielsku. Niestety, archiwalne artykuły są po pewnym czasie usuwane, warto więc czytać je na bieżąco. Serwis ChessPro stanowił dla mnie główną motywację do ponownej - po kilkunastoletniej przerwie - nauki czytania po rosyjsku. Początki były trudne ale ... da się.
RU CrestBook
Serwis arcymistrza Siergieja Szypowa (powstały, gdy po pewnych nieporozumieniach zerwał współpracę z chesspro.ru). Szczególnie warte uwagi są jego relacje na żywo (komentuje na bieżąco partie z meczów czy turniejów o mistrzostwo świata i niekiedy turniejów najwyższej rangi) - uważam je za najciekawsze z wszelkich relacji na żywo, z jakimi się w internecie spotkałem.
RU ENG E3E5.com
Kolejny rosyjski serwis (szachy w Petersburgu). Dużo interesujących artykułów i relacji - po rosyjsku, ale też po angielsku (do autorów należą min. Konstantin Sakajev czy Marek Dworecki). Serwis troszkę nieporęczny w nawigacji (czasem trzeba się sporo naklikać by znaleźć artykuł o który nam chodzi) ale bardzo interesujący.
ENG ChessDom
Chyba najciekawszy z czysto newsowych serwisów. Sporo relacji na żywo, zdjęć, wywiadów. Serwis bułgarski, zazwyczaj jako pierwszy publikuje informacje związane z zespołem Topałow-Danaiłow.
ENG ChessVibes
Dużo relacji - ale w większości pisanych w bardzo dziennikarskim stylu, bez analizy szachowej. Na plus: naprawdę dużo ciekawych zdjęć i sporo materiałów wideo.
ENG ChessBase.com
Trochę ciekawych wywiadów, sporo dość pobieżnie pisanych relacji, okazyjne przecieki dotyczące działań FIDE, dużo artykułów reklamujących usługi i programy firmy ChessBase. Polecam ze względu na dwa elementy: stosunkowo mały wolumen najważniejszych informacji (dobry serwis dla zajętej osoby chcącej pobieżnie śledzić najważniejsze zdarzenia szachowe) oraz bardzo wygodne strony podglądu partii.
ENG Blog Susan Polgar
Regularnie aktualizowany blog Susan Polgar (byłej mistrzyni świata kobiet). Informacje bardzo różnorodne i w większości zorientowane na szachy w USA, ale niejednokrotnie ciekawe i dające pewien wgląd w opinie zawodowców o wydarzeniach w świecie szachów.

Trening i nauka

Kilka serwisów pozwalających rozwijać swoje umiejętności szachowe.

ENG Chess Tactics Server
Ciekawie pomyślany serwis trenujący umiejętności wyszukiwania kombinacji zaczepnych i obronnych, czy po prostu najlepszych ruchów. Ogromna ilość zadań (w tej chwili ponad 20000) - przy czym są one unikalne dla CTS (generowane komputerowo, przez wyszukiwanie taktycznych pozycji w bazach partii różnego typu).
Strzałem w dziesiątkę jest koncepcja obliczania rankingu zarówno dla graczy rozwiązujących zadania, jak dla samych zadań (każda próba rozwiązania zadania jest swoistym meczem między graczem a zadaniem, jeśli gracz je rozwiąże, ranking gracza rośnie a zadania spada, w przeciwnym wypadku odwrotnie). W efekcie gracze mają zapewnioną ocenę swoich umiejętności na tle innych, zadania są sklasyfikowane ze względu na poziom trudności, a losując zadania do rozwiązania serwer może dobrać zadanie odpowiednie do klasy gracza i interesującą zabawę mają zarówno początkujący (szukający możliwych bić czy matów), jak gracze z międzynarodowymi tytułami (tropiący złożone kombinacje).
Cenne jest też, że podsuwane pozycje nie są jedynie kombinacjami, niekiedy trzeba wykonać normalne bicie czy odejście albo znaleźć cichy wzmacniający ruch. Podobnie, czasem treścią zadania jest znalezienie ataku, a czasem dobrej obrony. Dzięki temu serwer uczy realnej oceny pozycji a nie jedynie szukania poświęceń.
Poważnym problemem jest wymagany szybki czas reakcji (dla pełnego 'zwycięstwa' nad zadaniem należy rozwiązać je w 3 sekundy), jest to co prawda bardzo dobra szkoła do grywania blitzy ale dla spokojniejszych graczy bywa, przynajmniej początkowo, trudne (prowokuje też do ryzykownego zgadywania zamiast realnej oceny).
Serwis w języku angielskim ale osoby nie znające tego języka też powinny sobie poradzić, trzeba przetłumaczyć sobie jedynie nazwy kilku pozycji menu i paru przycisków.
ENG Chess Tempo
Pomysł bardzo zbliżony do Chess Tactics Server, zresztą autor Chess Tempo przyznaje się do inspiracji CTS. Mamy pozycje generowane automatycznie (wyszukiwane w bazie partii specjalizowanym programem), mamy naliczanie rankingu tak zadań, jak graczy, mamy webowy (trochę inny) interfejs.
Kluczowa różnica to sensowniejsze (wolniejsze) tempo rozwiązywania - serwis prowadzi dwa rankingi, jeden w ogóle bez uwzględnienia czasu, drugi dający 60 sekund na rozwiązanie zadania.
Interfejs ładny i używalny.
RU ENG ChessZoneOrg ChessZoneRu
Sporo komentowanych partii, trochę artykułów a przede wszystkim biblioteczka - skany wielu ciekawych (choć zwykle starych) książek. Sam serwis dwujęzyczny, materiały - różnie, choć głównie po rosyjsku.
ENG Chess Cafe
Masa ciekawych krótkich artykułów i wiele znanych nazwisk wśród autorów (min. Mark Dvoretsky, Karsten Müller, Yasser Seirawan, Arkadij Naiditsch…). Szczególną uwagę warto zwrócić na cykl Dana Heismana poświęcony organizacji pracy nad szachami.
Lekturę trochę utrudnia siermiężna forma (zwłaszcza brak możliwości odegrania sobie omawianych partii i wariantów).
ENG Exeter Chess Club
Bardzo obszerny zestaw informacji szachowych, od omówień debiutów przez wskazówki strategiczne i taktyczne, po informacje o końcówkach. Serwis przeznaczony dla graczy początkujących i średniej klasy - i bardzo dla nich przydatny. Serwis w języku angielskim, jego znajomość jest niezbędna.
ENG ChessVille
Kolejny rozbudowany serwis z informacjami dla amatorów i graczy klubowych, w ramach którego szczególnie warto wspomnieć omówienia debiutów, zawierające podstawowe informacje o różnych egzotycznych otwarciach. Serwis w języku angielskim, jego znajomość jest niezbędna.

Bazy partii

Miejsca, z których można ściągać sobie różnorakie bazy partii.

ENG TheWeekInChess
Serwis prezentujący dość zdawkowe, ale za to liczne informacje o wynikach wszelkiego rodzaju turniejów i meczów (nawet stosunkowo niskiej rangi), a przede wszystkim publikujący regularne, cotygodniowe archiwum partii w formacie PGN, w oparciu o który można budować własną aktualną bazę danych partii szachowych. Serwis w języku angielskim (ale z ściąganianiem powinny sobie poradzić nawet osoby angielskiego nie znające).
ENG RU ChessOK / ChessOK.Ru
Serwis firmy Convekta. Min. cotygodniowe darmowe archiwum partii w formacie PGN. Okazyjnie trafiają się także partie skomentowane.
ENG Lars Balzer Chess Links
Ogromna kolekcja adresów różnorakich stron z archiwami partii.

Fora dyskusyjne

PL Forum Szachowe (dawne Forum PZSzach)
Forum dyskusyjne, na którym dość często pojawiają się znani polscy zawodnicy i sędziowie.
ENG RybkaForum
Forum użytkowników programu Rybka, obecnie także miejsce wielu dyskusji poświęconych komputerowym szachom w ogólności.
komentarze obsługiwane przez Disqus