Minimalny podręcznik gry na E4EC

Poniżej opisuję, jak zacząć grać na E4EC - sympatycznym serwerze do gry w szachy przez email. Informacje o sposobie działania serwera są dostępne pod adresem http://www.e4ec.org/szachy.html, poniższy dokument zawiera informacje niedostępne w tym serwisie a jedynie w (anglojęzycznych na razie) tekstach pomocy.

1. Rejestracja

Patrz instrukcja na E4EC (po polsku).

2. Zaczynanie partii

Partię na E4EC można zacząć na trzy sposoby: prosząc serwer o automatyczne kojarzenie, bezpośrednio wyzywając konkretną osobę, bądź uczestnicząć w turnieju.

Automatyczne kojarzenie

O automatyczne skojarzenie (partię z kimkolwiek) prosi się wysyłając pod adres chess@e4ec.org mail o treści

Pair

Działa ono prosto: serwer pamięta, kto wydał takie polecenie i gdy tylko znajdzie dwie takie osoby o zbliżonym rankingu, zestawia między nimi partię. Na udane skojarzenie czasem czeka się godzinę, a czasem tydzień, zależy to od rankingu i od aktywności innych graczy. Można trochę pomóc liberalizując reguły parowania, np. wydając polecenie:

set pairingrange -400 +500

(co oznacza, że zgadzamy się grać z osobami słabszymi od nas nawet o 400 punktów i z lepszymi od nas nawet o 500 - domyślnym przedziałem jest -100/100).

Gdy już jakieś skojarzenie się uda, możemy wydać polecenie Pair ponownie. Można też poprosić o samoczynne kojarzenie, po poleceniu typu:

Set AutoPairing 5

serwer będzie samoczynnie zaczynał próby kojarzenia automatycznie, gdy tylko okaże się iż gramy mniej niż podaną ilość (tu - pięć) partii.

Bezpośrednie proponowanie gry innym graczom

Zamiast polegać na automatycznym kojarzeniu, możemy też kogoś wyzwać bezpośrednio. Polecenie

Info Ratings

(przypomnijmy, że wszelkie polecenia wydajemy wpisując je jako treść maila wysyłanego pod adres chess@e4ec.org) zwróci listę stu graczy o zbliżonym do naszego rankingu. Można sobie kogoś z niej wybrać (w grę wchodzą osoby, które w kolumnie C? mają napisane Yes) i wyzwać poleceniami typu:

Challenge John white
Challenge Bob black

(powyżej proponujemy Johnowi partię, w której my mamy białe a Bobowi partię, w której mamy czarne).

Turnieje

Turnieje są dostępne dla graczy, którzy poprawnie rozegrali i zakończyli 5 partii (chodzi o to, by grali w nich tylko sprawdzeni gracze, którzy nie wycofają się w trakcie). Lista turniejów, w których możemy zagrać, jest dostępna w ramach informacji o naszym koncie (przysyłanej w odpowiedzi na Info MojeKonto, gdzie za MojeKonto podstawiamy swój pseudonim) - fragment Tournaments facilities. Szczegółowe informacje o tych turniejach pobieramy wysyłając listy o treści typu

info T296
info T301
info T302

(podstawiając numerki turniejów, które są dla nas dostępne), a zgłaszamy się do turnieju poleceniem typu

enter T302

3. Wykonywanie ruchów

Ruchy - zależnie od preferencji - można otrzymywać i wysyłać na dwa sposoby: przy pomocy graficznej planszy i polecenia Move, bądź przy pomocy plików PGN.

Ruchy przy pomocy graficznej planszy

Do pierwszego wariantu konfigurujemy konto wysyłająć mail o treści:

Set HtmlFormat On
Set JavaScript On

Ruchy przeciwników będziemy dostawać w formie ładnych graficznych diagramów. Własne ruchy wykonujemy wysyłając listy typu

Move 19744 1...e5

(19744 jest numerem partii, krótszy zapis Move 19744 e5 też zadziała ale podanie numeru ruchu zabezpiecza nas przed problemami, gdyby np. nasz list utknął na jakimś serwerze i został odblokowany po paru dniach, gdy nasza partia przejdzie już w dalszą fazę).

Niektóre programy pocztowe (np. Outlook) wygenerują takim mail samodzielnie po odklikaniu ruchu na planszy, funkcja ta jednak często nie działa (wiele programów w obawie przed wirusami pocztowymi nie obsługuje lub obsługuje w ograniczonym zakresie załączony w listach javascript).

Ruchy przy pomocy PGN

Jeśli używamy dodatkowego programu do zarządzania partiami (np. ECTool), poręczniejsze jest wymienianie ruchów przy pomocy plików PGN. Aby wykonać tak nasz ruch, po prostu wysyłamy do chess@e4ec.org list którego treścią jest odpowiedni PGN, np. taki:

[Event "15955"]
[Site "E4EC"]
[Date "2006.02.17"]
[Round "1"]
[White "John"]
[Black "Bob"]
[Result "*"]

1.e4 e5

(większość nagłówków nie ma znaczenia, kluczowe jest jedynie, by w tagu Event był wpisany numer partii, mail taki jak wyżej generuje np. wspominane ECTool).

Gdy serwer otrzyma taki list, automatycznie zacznie przysyłać nam ruchy innych graczy także w formie PGN (powrót do formy graficznej nastąpi, gdy wyślemy jakikolwiek ruch poleceniem Move).

4. Minimum informacji o sobie

Minimum informacji o sobie podajemy wysyłając mail typu:

set country POL
set gender male
set forename Jan
set surname Kowalski
set birthyear 1970
set languages pol eng

(ostatnie polecenie to informacja jakimi językami umiemy mówić).

5. Dalsze informacje

Sporo informacji (po polsku) zawiera serwis WWW E4EC.

Szczegółowy (już anglojęzyczny) podręcznik, oraz spis komend z ich opisem, możemy otrzymać wysyłając do chess@e4ec.org list o treści:

Guide
Guide 1
Guide 2
Guide 3
Guide 4
Guide 5
Guide 6
Help
komentarze obsługiwane przez Disqus