BabasChess

Logo FICS

BabasChess jest najbardziej obecnie zaawansowanym interfejsem FICS. Rekomenduję go wszystkim użytkownikom Windows. Poniżej kilka wskazówek dotyczących używania tego programu. Używam tu anglojęzycznych nazw menu czy okien, można jednak wybrać polską wersję (File/Language i wybieramy Polski).

Tak, można myszą

Zdecydowaną większość komend omawianych w tym podręczniku można w BabasChess wykonywać myszą, wybierając odpowiednie opcje z głównego menu czy też menu kontekstowych. Jest więc kwestią osobistych preferencji, czy ktoś woli napisać seek 5 0, czy też wybrać Actions/Seek, ustawić parametry w okienku dialogowym, i zatwierdzić je; albo czy ktoś woli napisać finger *NazwaGracza* czy też kliknąć prawym klawiszem w jego nazwę w którymś z okien i wybrać Finger. Zachęcam do pobawienia się nieco interfejsem i przejrzenia menu - tak głównego, jak kontekstowych. W anglojęzycznej wersji opcje menu są ponazywane zgodnie z nazwami poleceń, które uruchamiają.

Uważaj gdzie piszesz

Częstym błędem nowych użytkowników BabasChess jest wpisywanie komend w niewłaściwe miejsce - czego efektem jest np. powiedzenie do przeciwnika czy do kanału seek 5 0 albo rematch zamiast wykonania takiej komendy. Komendy należy wpisywać tylko i wyłącznie w oknie głównej konsoli. W razie gdyby się zagubiło, View/Main console (albo klawisz F2) powinny je przywołać (jeśli po pierwszym naciśnięciu F2 konsoli nie widać, to znaczy że była ukryta pod innym oknem i została właśnie zamknięta, w takim wypadku naciskamy F2 powtórnie i powinna się pojawić).

Konfiguracja

BabasChess ma ogromną ilość, w większości użytecznych, opcji konfiguracyjnych. Mogą się one wydawać wręcz nieco konfudujące, ale zachęcam do ich przejrzenia. W szczególności warto wybrać sobie preferowaną kolorystykę i wygląd planszy (wstępnie przy pomocy File/Themes, następnie dopracowując przy pomocy File/Preferences/Board), i ustawić czy i gdzie mają być automatycznie zapisywane rozgrywane partie (File/Preferences/General/Save Games).

Program domyślnie zapisuje konfigurację na dysku dopiero w chwili wyjścia, dlatego po ewentualnym pracowitym dopieszczeniu konfiguracji warto wybrać File/Save Preferences Now.

Układ okien

Szczególnie potężnym elementem konfiguracji BabasChess jest mechanizm układu okien (layout). W czasie używania programu możemy oczywiście dowolnie, zgodnie z własnym gustem, porozmieszczać wszystkie wykorzystywane okienka (także ustawić, które są widoczne, a które nie), a także skonfigurować je (np. ustawiając czy pod planszą ma być dodatkowa konsolka ułatwiająca rozmowy z przeciwnikiem, albo które zakładki są widoczne w oknie informacyjnym). Co ważne, taki układ możemy zapisać! Po dopieszczeniu układu okienek wybieramy zatem Window/Save Layout, nadajemy jakąś sensowną nazwę i ... w dowolnym momencie możemy załadować taki układ okien z powrotem przy pomocy Window/Load Layout (Load Layout można wykonać w dowolnym momencie, nie przerywa to trwających partii czy rozmów).

Co jeszcze ważniejsze, możemy poustawiać domyślne układy okien dla różnych sytuacji. Odpowiednie ustawienie jest dostępne w File/Preferences/Advanced/Window layout. Można tam ustawić układy okien do stosowania w różnych sytuacjach - gdy zaczynamy grać partię, gdy zaczynamy obserwować cudzą, gdy skończymy grać...

Przykładowo, ja dopracowałem sobie, zapisałem, i ustawiłem do domyślnego używania trzy układy ekranów - gdy ja gram (duża plansza bez doczepionej konsoli ale z przentacją zbitych bierek, okno głównej konsoli obok, inne okna ukryte), gdy obserwuję innego gracza (plansza z pomocniczą konsolą poniżej ułatwiającą kibicowanie, obok główna konsola ale też okno pogawędek kanałowych i okno informacyjne) i gdy nie gram, tj. nie mam otwartej żadnej planszy (duża główna konsola, duże okno informacyjne, wszystkie okna pogawędkowe). Ponadto mam zapisane specjalne układy do używania gdy obserwuję naraz dwie, trzy a także cztery partie (odpowiednio porozkładane plansze), które ładuję w razie potrzeby.

Linux

BabasChess daje się uruchomić pod Linuxem, przy pomocy wine. Bywa w tej konfiguracji niestabilne (tj. zdarzają mu się niekiedy awarie), więc do regularnej gry raczej nie rekomenduję - ale np. do oglądania wielu partii może być przydatne. Trzeba używać wbudowanego (a nie zewnętrznego) timeseal-a, odpowiednia opcja jest dostępna po kliknięciu Advanced w oknie połączenia (tym, w którym wpisujemy nazwę i hasło).

komentarze obsługiwane przez Disqus