Inne możliwości

Osoby, którym nie spodobał się żaden z polecanych przeze mnie serwisów, mogą rzucić okiem na poniższe propozycje. Krótko opisuję te, którym się przyjrzałem, na koniec podaję paczkę adresów miejsc zupełnie mi na razie nie znanych.

Serwisy którym się przyjrzałem

ChessHere

Logo chesshere

ChessHere jest miejscem, do którego długo miałem sentyment (był to pierwszy serwis do gry korespondencyjnej przez web, na jakim grałem). Od 2005 roku do początków 2008 roku szczerze je polecałem. Miało ładny i wygodny interfejs, którego specjalnym wyróżnikiem była duża, czytelna plansza. Miało fajną i różnorodną ofertę turniejową. Miało spore grono użytkowników. Miało polską wersję językową i dużą grupę grających Polaków.

Pierwszy kryzys nastąpił w 2006 roku, gdy oryginalny autor serwisu przestał się nim zajmować. Jego następca wiele nie dodawał ale też niczego nie zepsuł, dalej więc było to miłe miejsce do gry. Jednak on także - pod koniec 2007 roku - pozbył się ChessHere. Pierwotnie wyglądało to obiecująco, nowy zarządca zapowiedział aktywny rozwój, zaczął obiecująco od usprawnienia szczątkowego wcześniej modułu do gry realtime. Potem...

Potem nastąpił krach. 22 lutego 2008 logujący się użytkownicy odkryli, że rozgrywane przez nich partie bądź znikły, bądź zostały cofnięte o kilkadziesiąt ruchów i oznaczone jako przekroczenia czasu. Znikły także turnieje, dyskusje na forum, nowo założone drużyny i konta itd. Początkowo nie było wiadomo o co chodzi, później okazało się, że w wyniku jakiegoś błędu skasowano produkcyjną bazę danych i odtworzono zamiast niej backup sprzed ... 63 dni. Administrator najpierw niczego nie wyjaśniał, potem przyznał się do zaistnienia takiego problemu zapowiadając kolejno kilka różnych rozwiązań, a ostatecznie usunął z forum wszystkie wątki dyskutujące awarię i zajął się zapowiadaniem nowego lepszego ChessHere. Użytkownik, który nie zalogował się 22-23 lutego, po powrocie widział, że wszystkie jego bieżące partie zniknęły, a partie niedawno zakończone zmieniły wynik na wygrane lub przegrane na czas (to owocowało też skokami rankingu). I tak już zostało.

Dopełnieniem sytuacji stała się instalacja nowego ChessHere. Zapowiadane jako rewolucyjne, najlepsze w sieci rozwiązanie, okazało się nieudaną korektą wyglądu. Bardziej stonowane barwy i współcześniej wyglądającą główną stronę można od biedy zaliczyć na plus, ale zniszczone zostały główne zalety poprzedniego interfejsu - duża, czytelna i wygodna w użyciu plansza (zastąpiona przez swoją zmniejszoną wersję nieudanie obłożoną niepotrzebnym menu i bannerem), ergonomiczne menu pozwalające jednym kliknięciem osiągnąć wszystkie ważne ekrany (teraz - kilka nieczytelnych sekcji z koniecznością dalszej nawigacji wewnątrz), nacjonalizacja (z tłumaczenia na polski pozostały szczątki), wreszcie - darmowość (zapowiadane jest wprowadzenie poważnych ograniczeń dla darmowych użytkowników).

Szkoda.

Co zostało?

Wiele sposobów organizowania partii - różnorodna oferta turniejów (także tematycznych), a także łatwość samodzielnego ich organizowania; dobry system szukania przeciwników do pojedynczych partii, niezbyt udany ale działający system rozgrywek drużynowych.

Nieco prymitywny ale prosty i zrozumiały zegar N dni na ruch - przy czym N można dobierać swobodnie (od 1 dnia na ruch do 15 dni na ruch). Szczególnie popularne są partie z zegarami 3, 4 lub 5 dni na ruch, które gra się całkiem przyjemnie.

Stopniowo dopracowywany jest moduł do gry w czasie rzeczywistym.

BestLogic.ru

Logo BestLogic

Serwis, który przez pewien czas ostrożnie rekomendowałem, mając nadzieję, iż rozwinie się do roli następcy dawnego igame.ru (bardzo przyjemnego rosyjskiego serwisu, który w 2008 roku został niestety wyłączony). BestLogic ma min. wzorowane na igame fajne zegary Fischerowskie, system turniejów z awansami/spadkami do wyższych klas, turnieje drużynowe i rozsądny system rankingowy. Do tego przeszła tam część graczy z dawnego igame.

Niestety - interfejs jest bardzo niechlujny, strona partii dobrze działa tylko w Internet Explorerze (od biedy da się używać w Operze, w Firefoksie rozsypuje się zupełnie), serwis często bywa niedostępny (zwłaszcza pod koniec miesiąca, kiedy nieraz można zobaczyć komunikat В настоящее время доступ к сайту временно прекращен - przekroczony transfer), a prac nad rozbudową specjalnie nie widać.

Szkoda - gra na rosyjskojęzycznym serwisie stanowi zwykle ciekawe urozmaicenie.

BrainKing

Czeski serwis BrainKing ma dwa oblicza.

Jako serwis szachowy nie jest zbytnio interesujący. Mało poręczny interfejs (od odstraszającej strony początkowej, przez niezbyt ergonomiczną planszę, po dość nieczytelne formularze), mocno odczuwalne ograniczenia darmowych użytkowników, kosztowny pełny dostęp. Z drugiej strony - dość ciekawa oferta turniejowa i spory wybór zegarów (zarówno stały czas na ruch, jak zegar Fischera, w obu przypadkach z możliwością dobierania parametrów).

Naprawdę ciekawa w BrainKing jest obsługa gier innych niż szachy. Można tu pograć nie tylko w ponad trzydzieści gier okołoszachowych (szachy 960, Atomic, 3-checks, Extinction, szachy Capablanki, szachy chińskie, shogi i wiele innych), ale także w inne gry planszowe - paręnaście wariantów warcabów, kilka odmian reversi i backgammona, halmę (czy gdziekolwiek indziej w sieci można grać w halmę?) a nawet go (acz akurat do korespondencyjnej gry w go polecam raczej DragonGoServer).

Fajną ciekawostką jest blog autora, przyjemna w czytaniu relacja z historii zmian serwisu, problemów jakie go spotykały, planów na przyszłość itp.

BrainKing obsługuje wielojęzykowość. Polskie tłumaczenie niestety jest szczątkowe (chętni do dopracowania ... zapewne mile widziani).

Net-Chess

Net-Chess to prosty serwis bez specjalnego błysku. Dość minimalistyczna funkcjonalność - możliwość tworzenia turniejów lub dołączania się do nich (partia dwuosobowa to też turniej...), zapewniająca możliwość przypomnienia sobie historii partii niezbyt ładna plansza, ranking, słabo zintegrowane z resztą serwisu forum - i z grubsza tyle. Drobne miłe elementy to feed RSS z powiadomieniami o ruchach do wykonania, możliwość grania partii tematycznych z dowolnej pozycji oraz zegar Fischera (bez ograniczenia) z możliwością swobodnego dobierania tak czasu bazowego, jak inkrementu.

Net-Chess jest całkowicie darmowy. Działa od 2000 roku (od kilku lat bez większych zmian ale też bez istotniejszych problemów), przewinęło się przezeń parę tysięcy osób, obecnie aktywnych jest paręset.

Chess Mail

Chess Mail nigdy mnie nie przekonał, głównie ze względu na dość archaiczny wygląd i nielogiczny miejscami interfejs.

Trzeba jednak przyznać, że autorzy zebrali stosunkowo sporą funkcjonalność. Kilka sposobów zaczynania partii - różnorodna oferta turniejowa, a nawet rozgrywki drużynowe. Dość fajna plansza pomocnicza pozwalająca zapisać analizowany wariant jako prywatną notatkę. Możliwość wysyłania wiadomości do innych graczy.

Sztywny zegar Fischera - czas bazowy 5 dni, premia 36 godzin, ograniczenie 20 dni.

Chess Mail jest całkowicie darmowy. Działa od 2005 roku. Kilkuset aktywnych graczy o różnym poziomie gry.

Sachy SK

Sachy.SK niegdyś polecałem, bo bodaj jako pierwszy serwis tego typu miał polską wersję językową (obecnie bardzo już zdegenerowaną). Poza zwykłymi szachami obsługuje także szachy 960 oraz dość specyficzne szachy z monetą. Interfejs bardzo dziwaczny i niewygodny, notorycznie (niezależnie od wybranej wersji językowej) trafiające się teksty po słowacku, częste błędy, niezbyt wielu graczy.

Serwis komercyjny, darmowa funkcjonalność istotnie ograniczona. Działa od 2002 roku.

FICGS

Jeśli ktoś lubi (legalnie) pomagać sobie komputerem, a nie spodobało mu się IECG/LSS, może spróbować na FICGS. Ten dość nowy (powstały w 2006 roku) serwer pozwala też na grę w go. Interfejs bardzo surowy, graczy może niezbyt wielu ale głównie silnych.

Przy okazji przypomnienie: gra komputerem w miejscach, w których nie jest to explicite dozwolone, jest ordynarnym oszustwem. Które zresztą nieraz wychodzi na jaw.

Stan's NetChess

Stans NetChess to jedyny z testowanych przeze mnie serwisów na którym poważnie rozważałem porzucenie rozgrywanych testowo partii. Kluczowe elementy - od ogólnego layoutu i estetyki po strukturę nawigacji - bezpośrednio sięgają do tradycji webowych interfejsów lat 199x. Chaotyczne, nieczytelne, pstrokate. Gra tu jest bardzo męcząca.

No - ale serwis jest ciekawy historycznie, działa nieprzerwanie od 1998 roku, co musi budzić szacunek.

Szachy korespondencyjne na doczepkę do gry online

Możliwość gry korespondencyjnej dają też niektóre serwery służące głównie do gry online. Nie jestem zbytnio przekonany do tej metody - po pierwsze gra korespondencyjna jest traktowana jako piąte koło u wozu, główne zainteresowanie tak graczy jak administratorów koncentruje się na grze w czasie rzeczywistym, po drugie odwiedzenie strony WWW jest mniej kłopotliwe niż odpalanie dedykowanego programu i poszukiwanie partii korespondencyjnych w jego interfejsie.

Ale ... osoby grywające online na poniższych serwisach mogą też zerknąć na możliwość gry korespondencyjnej.

ICC

ICC - jeden z dwóch głównych komercyjnych serwerów do gry online - obsługuje także grę korespondencyjną. Możliwość ta jest słabo rozreklamowana (większość grających na ICC prawdopodobnie o niej w ogóle nie wie), a sam sposób gry mało poręczny (tekstowe komendy).

Zaletą jest zakaz gry z użyciem komputera, nie wiem na ile jest egzekwowany ale dzięki doświadczeniom z tropienia oszustw online computerabuse ma szanse eliminować przynajmniej najbardziej radykalne przypadki.

Szczegółowy opis znajduje się tutaj.

ChessOK

W ramach ChessOK Playing Zone (po rosyjsku ChessPlanet) oprócz partii online są także dostępne partie i turnieje korespondencyjne.

W przeciwieństwie do ICC, korespondencyjna metoda gry wygląda tu na potraktowaną dość poważnie - przyjemne okna rejestracji do turniejów i podglądu ich wyników, wygodny sposób wykonywania ruchów (interfejs prezentuje planszę na której po prostu się ruszamy).

Ciągle jest to mniej poręczne niż gra via web, ale jeśli grywamy na ChessOK partie na żywo, możemy dorzucić także jakieś rozgrywki korespondencyjne.

Niestety używanie programów szachowych jest tu (w grze korespondencyjnej) legalne - ba, interfejs umożliwia uruchomienie analizy dla bieżącej partii.

Miejsca których nie znam

Poniższych serwisów jeszcze bliżej nie oglądałem. Jeśli ktoś się już z nimi spotkał i uważa za warte zauważenia, proszę o opinię.

Nowy serwis uruchomić jest obecnie dosyć łatwo, jest nawet dostępne trochę darmowego oprogramowania na początek. Dużo trudniej zbudować społeczność użytkowników.

komentarze obsługiwane przez Disqus