Dostawianka (CrazyHouse)

Gwałtowne ataki w stylu wszystko albo nic, nagłe zmiany sytuacji, brak końcówek, maty dawane skoczkami. Taktyczna gra, w której dominującym czynnikiem jest inicjatywa...

Artykuł jeszcze nie dokończony, planuję dodanie paru diagramów i elementarnego omówienia strategii gry.

Reguły gry

Gramy na normalnej szachownicy, przy użyciu normalnych bierek, z tym samym co w zwykłych szachach ustawieniem początkowym. Pionki i figury ruszają się i biją normalnie, celem gry jest danie mata, mamy roszadę, en-passant, promocję pionków itd. Ogólnie: obowiązują wszystkie normalne zasady gry w szachy. Z jednym wyjątkiem - zbite bierki mogą wracać do gry.

Każdy gracz posiada rezerwę, do której trafiają zbite przez niego bierki (np. gdy biały zbije czarnego skoczka, dostawia sobie do rezerwy białego skoczka). Rezerwa jest jawna i widoczna dla obu graczy. Zbicie figury, która powstała w efekcie promocji pionka, dodaje do rezerwy pionka (czyli jeśli biały kilka ruchów temu promował pionka na hetmana, a teraz czarny bije tego hetmana, dodaje do swej rezerwy czarnego pionka).

Zamiast normalnego ruchu można wziąć jedną z bierek z rezerwy i postawić ją na dowolne puste pole planszy (tzw. piece drop). Ruch taki jest zwyczajowo oznaczany przy pomocy symbolu @, na przykład N@g6 to dostawienie skoczka na g6. Pionków nie można dostawiać na pierwszej ani na ostatniej linii.

CrazyHouse960

Prosta odmiana wariantu - zachowujemy wszystkie reguły CrazyHouse, ale stosujemy losowaną pozycję początkową. Zarówno reguły losowania pozycji, jak reguły roszady, zapożyczone są z szachów 960.

Jest to interesujące urozmaicenie pozwalające uniknąć znanych manewrów debiutowych.

Gdzie zagrać

W blica CrazyHouse można pograć na FICS: seek 5 0 zh, match John 3 2 zh itp. Gra jest dość popularna, są organizowane turnieje a nawet coroczne mistrzostwa serwera. Dla wielu graczy praktyka CrazyHouse stanowi przygotowanie do gry w Bughouse.

Korespondencyjne CrazyHouse dostępne jest na SchemingMind (gdzie jest dość popularne)

Można też grać na żywo, ale jest to nieco kłopotliwe (trzeba korzystać z dwóch kompletów bierek, zamieniając zbite na bierki drugiego koloru, trzeba też pamiętać lub oznaczać figury powstałe w wyniku promocji).

komentarze obsługiwane przez Disqus