Atomówka (atomic)

Nieoczekiwana idea (zmiana semantyki bicia) zmieniła szachy w zupełnie inną ale ciekawą i niebanalną grę.

Artykuł jeszcze nie dokończony.

Reguły gry

Gramy na standardowej planszy, przy pomocy zwykłych bierek, używając zwykłej pozycji początkowej. Wszystkie bierki ruszają się i biją jak w normalnych szachach (włącznie z promocją pionków, biciem w przelocie itp). Można też zrobić - na zwykłych zasadach - roszadę (acz jest ona mniej niż w szachach przydatna).

Bijąca bierka wybucha w chwili bicia, ulegając zniszczeniu. Zniszczone zostają też wszystkie figury (obu kolorów) stojące na polach sąsiadujących z polem, na którym nastąpiło bicie. Pionki giną tylko gdy biją lub są bite, w innych wypadkach pozostają nietknięte.

Ruchy które doprowadziłyby do eksplozji własnego króla są zabronione. W szczególności, sam król w ogóle nie może bić (bo wybuchłby przy tej okazji). W konsekwencji, inaczej niż w normalnych szachach, oba króle mogą stać na sąsiadujących polach.

Istnieje pojęcie szacha. Jest on identyczny jak w normalnych szachach, z jednym wyjątkiem: jeśli oba króle stoją na sąsiadujących polach, szacha nie ma - nawet jeśli któryś z króli jest atakowany (bo bicie zniszczyłoby także własnego króla).

Ruchy które podstawiłyby króla pod szach albo odsłoniły go przed szachem są normalnie zabronione - ale reguła ta nie obowiązuje gdy wykonywany ruch powoduje wybuch króla rywala. Wybuch króla jest ważniejszy niż szach. Można np. odejść związaną figurą, jeśli wykonamy nią bicie powodujące eksplozję króla przeciwnika.

Wygrać można na dwa sposoby (nie licząc poddania partii): doprowadzając do eksplozji króla przeciwnika, albo matując go. Mat ma miejsce gdy król jest zaszachowany i gracz nie może ani obronić się przed szachem, ani doprowadzić do wybuchu wrogiego króla.

Partia może skończyć się remisem - uzgodnionym, przez trzykrotne powtórzenie pozycji, przez regułę 50 ruchów a także w razie pata. Pat ma miejsce, gdy gracz mający wykonać posunięcie nie ma żadnego legalnego ruchu.

Atomic 960

Prosta odmiana wariantu - zachowujemy wszystkie reguły atomica, ale stosujemy losowaną pozycję początkową. Zarówno reguły losowania pozycji, jak reguły roszady, zapożyczone są z szachów 960.

Jest to interesujące urozmaicenie pozwalające uniknąć znanych manewrów debiutowych - a standardowy atomic ma już bardzo rozwiniętą teorię debiutów, którą (zwłaszcza na FICS) wielu graczy eksploatuje.

Gdzie zagrać

W blica atomic można pograć na FICS: seek 5 0 atomic, match John 3 2 atomic itp. Gra jest dość popularna, są organizowane turnieje atomica, dość często ktoś szuka partnera, można też zagrać z kilkoma programami.

Korespondencyjny atomic dostępny jest na SchemingMind (gdzie jest dość popularny) i na BrainKing. Na SchemingMind można też pograć w Atomic 960.

Można też grać na żywo, trzeba jedynie włożyć nieco wysiłku w poprawne usuwanie bierek po biciu.

komentarze obsługiwane przez Disqus