Powiedz co i kiedy się zmieniło

Praktycznie każdy sensowny serwis WWW się zmienia. Dodajemy nowe strony, modyfikujemy treść istniejących. Jeśli zależy nam na tym, by osoby, które raz do nas trafiły, wracały w przyszłości, powinnismy dać im jakąś możliwość orientacji w historii zmian serwisu.

Mamy do dyspozycji trzy uzupełniające się mechanizmy:

  • stronę z historią zmian;
  • daty ostatniej modyfikacji (lub numery wersji);
  • indeks sortowany po dacie.

Przykładem strony z historią zmian jest moja strona z nowościami. Cel jest oczywisty - użytkownik wracający po pewnym czasie może szybko sprawdzić, co nowego pojawiło się w ramach serwisu albo co uległo znaczącej zmianie (a ja z kolei mogę zareklamować nowo dodane strony). W implementacji strony nie ma żadnej magii, po każdej większej przeróbce serwisu dodaję odpowiednią notatkę. Moim zdaniem, z stron tego typu nie należy nigdy nic kasować - stanowią fajną dokumentację historii serwisu. Aby nie ładowały się zbyt długo, trzeba ciąć je na części po kilka notek i umożliwiać nawigację między nimi. Implementacja nawigacji może być nieco kłopotliwa jeśli tworzymy statyczne HTML-e (po dodaniu notki z przodu wypadałoby przesunąć ostatnią z pierwszej strony na drugą stronę, ostatnią z drugiej na trzecią itd) - mi ładnie pomaga w tym Zope, które samo generuje tego typu indeks na bazie katalogu zawierającego poszczególne notki (zrobienie analogicznego mechanizmu w PHP, JSP czy ASP powinno być równie łatwe).

Także w ramach mojego serwisu można zobaczyć przykład drugiego mechanizmu. Na każdej stronie (z tą włącznie), w prawym dolnym rogu, znajduje się data ostatniej modyfikacji. Użytkownik wracający po miesiącu może natychmiast stwierdzić, czy coś się na tej stronie ostatnio zmieniło czyli czy warto się jej przyglądać dokładniej (a w przypadku dłuższego tekstu, czy jest sens go na nowo drukować). Podobną rolę może spełniać numer wersji (jeśli przechowujemy strony w CVS lub innym podobnym repozytorium) ale jest dla użytkownika mniej czytelny.

Indeks sortowany po dacie to płaska lista stron serwisu posortowana według daty ostatniej zmiany (od najnowszej) - może obejmować wszystkie strony bądź tylko ustaloną liczbę "najnowszych". Nie używam takiego mechanizmu dla całego serwisu, stosuję go natomiast do indeksowania poszczególnych grup porad. Uwaga czytelnika zostaje skupiona na stronach, które ostatnio zostały zmodyfikowane.

komentarze obsługiwane przez Disqus