Nie zapomnij o hiperlinku

Sprawa niby banalna ale tak często widzę naruszanie tej reguły, że chyba warto o niej napisać.

Jeśli w ramach serwisu WWW podawane są jakiekolwiek odsyłacze - w szczególności adresy innych stron tego samego lub innego serwisu, adresy poczty elektronicznej, grupy dyskusyjne - powinny być hiperlinkami!

Poprawne odwołanie do innego serwisu WWW wygląda tak: od kilku tygodni bez powodzenia próbuję dodać swoją stronę do www.onet.pl. Osiągamy to pisząc:

<a href="http://www.onet.pl">www.onet.pl</a>

Należy przy tym pamiętać od prefiksie http:// w hiperlinku! Jeśli o nim zapomnimy, będzimy odsyłać do pliku www.onet.pl w lokalnym katalogu.

Analogicznie, swój adres pocztowy podaję jako , dzięki czemu po jego kliknięciu automatycznie pojawia się okienko wysyłania listu. Osiągam to pisząc:

<a href="mailto:Moj.Adres@serwer.email">Moj.Adres@serwer.email</a>

Wreszcie, tak wygląda odsyłacz do grupy dyskusyjnej pl.rec.humor.najlepsze, a tak został uzyskany:

<a href="news://news.tpi.pl/pl.rec.humor.najlepsze">pl.rec.humor.najlepsze</a>

Niestety w tym wypadku konieczne jest podanie konkretnego serwera grup dyskusyjnych, dlatego takie linki są szczególnie przydatne, gdy chcemy podawać odsyłacze do firmowych grup dyskusyjnych.

Postscriptum

Drobne postscriptum: tak naprawdę, podając swój adres pocztowy piszę

<a href="mailto:<dtml-var moj_email>"><dtml-var moj_email></a>

ale niech to zostanie między nami zope-owcami (moj_email jest pewnym standardowym atrybutem głównego foldera serwisu, ten zapis pozwala mi na ewentualną zmianę emaila w jednym i tylko jednym miejscu).

komentarze obsługiwane przez Disqus