Serwery zagraniczne

Poniżej wymieniam najistotniejsze z znanych mi zagranicznych serwerów szachowych (znam kilka adresów więcej ale nie wydają mi się warte uwagi w porównaniu z poniższymi).

Darmowe

freechess.org (FICS) Logo fics
Serwis darmowy ale oferujący mnóstwo interesujących funkcji, pokaźne grono użytkowników (zwykle na serwerze jest obecnych kilkaset osób) i aktywną grupę administratorów. Dostęp przy pomocy dowolnego programu obsługującego protokół ICS (a do wyboru jest sporo, w tym świetny BabasChess, posiadający też polską wersją językową). Grono administratorów dość aktywne, choć do skuteczności, a zwłaszcza szybkości wykrywania oszustów, można mieć trochę zastrzeżeń. Dla osób, które choć troszkę mówią po angielsku, wydaje mi się być optymalną propozycją, przynajmniej na początek.
Jest to serwer z którego regularnie (i chętnie) korzystam. W ramach mojego serwisu udostępniam rozbudowany podręcznik gry na FICS.

Darmowe z płatnymi dodatkami

chess.comLogo Chess.com
Szachy w stylu web 2.0 - gra przez rozbudowany webowy interfejs zaimplementowany w HTML i JavaScripcie. Chess.com wyrósł najpierw jako serwer szachów turowych, dlatego więcej piszę o nim w artykule na ich temat, ale ma też przyzwoity moduł gry na żywo (przez przeglądarkę).
ChessOK Playing Zone (dawniej Chess Assistant Club, dostępne również jako ChessPlanet.ru) Logo chessassistantclub
Rosyjski serwer utrzymywany przez firmę Convekta. Wykorzystywany przy pomocy dość znośnego windowsowego programu (w 2012 roku pojawiła się też wersja mobilna na Androida). Ważną zaletą jest obecność sporego grona rosyjskich szachistów.
Niektóre elementy serwisu są płatne, co dokładnie - od czasu do czasu się zmienia (w chwili gdy to piszę, darmowi użytkownicy nie mogą grać w - dość ładnie zresztą zorganizowanych - turniejach).
Na ChessOK są zwykle prowadzone relacje z istotnych wydarzeń szachowych, przy czym trafiają się (choć dość rzadko) komentarze arcymistrzów, albo (dużo częściej) ewaluacje komputerowe.
Serwer wart zainteresowania choćby jako forma kontaktu z szachami rosyjskimi. Grywam tam od czasu do czasu, zwykle stykając się z trochę innym stylem gry niż na FICS.
ChessCube Logo ChessCube
Aplikacja flashowa działająca w przeglądarce, o efektownym wyglądzie, całkiem rozbudowanej funkcjonalności i rosnącej grupie użytkowników. Działa poprawnie nawet spoza restrykcyjnego firewalla, jest to więc opcja dla osób, którym ograniczenia sieciowe uniemożliwiają grę na FICS.
Serwis prowadzi dość interesującą gospodarkę pieniężną, stosowana jest wewnętrzna waluta - cubity - o którą można grać i którą płaci się za niektóre funkcje programu (np. wpisowe do części turniejów). Jako że kubity można wygrywać a pewną ilość otrzymuje się od czasu do czasu za darmo, z ChessCube da się bez problemów korzystać nie płacąc prawdziwymi pieniędzmi - ale od czasu do czasu pojawia się pokusa, by konto zasilić, na czym zarabiają autorzy. Nie jest to jednak przesadnie uciążliwe, można z przyjemnością grać za darmo.
Niestety mocno uciążliwe jest eksportowanie rozegranych partii poza serwis (trzeba przeklikiwać je po jednej, grupowe pobieranie udostępnia jedynie płatne konto VIP).

Płatne

Internet Chess Club (ICC) Logo icc
Chyba najbardziej znany komercyjny serwer. Wyrasta z skomercjalizowanej wersji tego samego oprogramowania, które obsługuje freechess (patrz też artykuł o historii FICS i ICS) - i w podstawowej wersji obsługuje dość zbliżoną funkcjonalność. Udostępnia dwie aplikacje klienckie - kiepskiego BlitzIna i nieco lepszego Dashera, mi od obydwu bardziej podobał się Icarus. Można też wykorzystywać inne aplikacje obsługujące protokół ICS (w szczególności spod Linuxa gramy przy pomocy xboard).
Jego przewaga nad FICS to niewątpliwie dopracowany i ciekawy serwis WWW, dostępność supportu technicznego a przede wszystkim obecność na serwerze mistrzów i arcymistrzów prowadzących lekcje, dających symultany czy oferujacych płatne konsultacje.
Przygotowałem nieco dokładniejsze omówienie różnic między FICS a ICC. Gdybym chciał płacić za grę, prawdopodobnie zdecydowałbym się właśnie na ten serwer
PlayChess Logo playchess
Serwer firmy ChessBase. Naprawdę duże grono graczy, także bardzo silnych - zapewniane przez słynny program szachowy Fritz (kupując Fritza dostajemy w pakiecie roczny dostęp do serwera PlayChess). Wykorzystuje niestandardowy (własny) protokół, w związku z czym grać można wyłącznie aplikacjami firmy ChessBase (Fritzem lub wolnostojącym klientem do pobrania z strony PlayChess).
Unikalną cechą playchess jest dobrze przemyślana gospodarka pieniężna - można grać na dukaty czy kupować za nie drobne usługi (dostęp do lekcji, symultan, turniejów z nagrodami), przy czym obsługa płatności jest dobrze zintegrowana z interfejsem.
Program kliencki budzi mieszane uczucia. Wygląda estetycznie, zapewnia bardzo wygodną planszę, obsługuje multimedialne prezentacje. Z drugiej strony, rzeczy o których autorzy nie pomyśleli zrobić trudno albo nie da się ich zrobić wcale. Ot, aby zacząć rozmowę ze znajomym, trzeba się mnóstwo naklikać, obejrzeć partii sprzed paru dni wręcz się nie da, nie ma funkcji wysyłania zapisu rozegranych partii mailem, nieszczęsna metafora pokojów nie tylko wymusza mnóstwo dodatkowego klikania ale bywa szkodliwa (nie możemy grając własną partię zerkać na transmitowaną partię z turnieju arcymistrzowskiego, nie możemy czekając na ciekawą propozycję gry przejrzeć listy lekcji, itd).
PlayChess nie zapewnia programu dla użytkowników Linuxa ale ... standardowy klient działa dość dobrze pod Wine: można bez problemów szukać partnerów, grać i rozmawiać, zmieniać pokoje, nie działają jedynie okna używające kontrolki WWW (newsy, tabele turniejowe, pomoc itp) oraz multimedia.

Warto zauważyć postępującą agregację serwisów. W ciągu ostatnich lat ICC wykupiło trzy obiecujące konkurencyjne komercyjne serwery - kolejno: w 2006 roku przejęli popularne w środowisku hiszpańskojęzycznym ajedrez21.com (znane też przez pewien czas jako chess21.com) a w 2007 roku wykupili World Chess Network i US Chess Live, pierwotnie tworząc z nich będący nieco uproszczoną funkcjonalną kopią ICC serwis World Chess Live a w 2012 łącząc z głównym serwisem. Z kolei w 2009 roku Chess.com przejęło użytkowników chesspark.com (ChessPark był pierwszą udaną implementacją szachów online w technologiach HTML/JavaScript/Ajax, ciekawy technologicznie nie zdołał jednak zdobyć znaczącej popularności i został zamknięty).

Moduły gry na żywo zaczynają też wprowadzać niektóre serwery do gry korespondencyjnej. Na razie nie wydają mi się one jeszcze w pełni konkurencyjne dla powyższych ale sytuacja będzie się z roku na rok poprawiać. W chwili gdy to piszę, najbardziej z nich udany wydaje mi się moduł live chess z chess.com.

komentarze obsługiwane przez Disqus