O przekierowywaniu adresów

W chwili gdy to piszę, naturalnym adresem mojego serwisu jest http://www.softax.com.pl/prywatne/marcink. Fajny ale ma dwie istotne wady:

  • jest długi, więc trudny do zapamiętania;
  • może być trudny do utrzymania jeśli zmienię pracę (gdybym wystawiał stronę na jakimś cudzym serwerze, też musiałbym być gotowy na ewentualne przenosiny np. do konkurenta oferującego lepszą jakość usług).

Rozwiązaniem problemu są usługi aliasowania nazw - gdy jakaś firma umożliwia nam zdefiniowanie własnej, krótkiej nazwy i przekierowywuje klientów na nasz właściwy adres. Często równolegle obsługiwane jest też przekierowywanie poczty.

W przypadku polskich serwisów raczej nie należy korzystać z amerykańskich firm przekierowujących adresy WWW - bo klient może stracić zbyt dużo czasu na komunikację z serwerem w USA, który rozwikła odpowiedni adres. Zostają nam zatem polscy usługodawcy. Znam następujące sensowne, darmowe oferty tego typu (podaję w kolejności moich preferencji które nie są do końca sprawiedliwe - funkcjonalnie prv.pl wypada nawet lepiej od Polboxu ale firma jest mniej znana a końcówka nazwy brzydsza):

www.w.pl (firma Polbox)
Mamy możliwość definiowania aliasów w formie www.****.w.pl i www.****.z.pl, generowane są proste redirect-y na naszą stronę, Polbox wymaga, by raz na 50 dni zajrzeć na ich strony i potwierdzić aktualność usługi wklikując co trzeba. Przykłady które zdefiniowałem dla mojego serwisu - www.mk.w.pl i www.kupmieszkanie.w.pl. Działa także przekierowywanie głębszych adresów - np. www.mk.w.pl/porady/porady_www odsyła do mojej strony z poradami na temat WWW. Miłą stroną serwisu jest fakt, że klient nie ogląda żadnych śmieci reklamowych.
www.prv.pl
Możemy definiować aliasy w formie www.***.prv.pl. Serwis daje do wyboru dwa sposoby obsługi przekierowań: bezpośredni redirect (taki sam, jak w serwisie w.pl) oraz proste maskowanie naszego adresu (polegające na włożenie strony w ramkę). Przykład wariantu z bezpośrednim redirectem: www.kasperski.prv.pl. Przykład wariantu z ukrywaniem: www.kupmieszkanie.prv.pl. W obu przypadkach możliwe jest aliasowanie wewnętrznych stron serwisu - działa zarówno www.kasperski.prv.pl/porady/porady_www (które jednak nie jest do końca poprawne - z bliżej nieznanych przyczyn pakuje stronę w ramkę), jak www.kupmieszkanie.prv.pl/mieszkanie_czy (to drugie jest istotną zaletą serwisu - w porównani z np. Maxi). Podobnie jak w przypadku w.pl, nie musimy dołączać żadnych śmieci reklamowych.
www.maxi.pl (firma Maxi)
Możemy definiować adresy w formie www.****.maxi.pl. Maxi nie robi redirecta tylko wyświetla naszą stronę w ramce, umieszczając u dołu swój wąziutki pasek reklamowy. Jak to wygląda dla mojego serwisu można zobaczyć klikając www.mk.maxi.pl. Serwis ma dwie istotne wady: nie działają przekierowania z podkatalogami (np. www.mk.maxi.pl/porady/porady_www generuje błąd) i stale prezentujemy nieestetyczną reklamę. Zaletą w niektórych wypadkach a wadą w licznych może być też ukrywanie właściwego adresu naszej strony (oczywiście średnio inteligentny użytkownik bez trudu go odkryje).
www.of.pl
Możemy definiować adresy o formie www.****.of.pl. Wymagane jest umieszczenie na naszej stronie obrzydliwego bannerka odsyłającego do usługodawcy. Ze względu na obrzydliwość bannerka nie uaktywniłem usługi dla swojej strony, więc nie wiem jak dokładnie ona działa.

Drobna uwaga końcowa: powyżsi usługodawcy udostępniają także forwardowanie poczty elektronicznej. Ponieważ ewentualne paruminutowe opóźnienia w jej wypadku nie mają specjalnego znaczenia, wolę stosować adres - co do którego bardziej wierzę, że nie zniknie (ma na to pewien wpływ moje doświadczenie z friko.onet.pl, gdzie po reorganizacji serwisu nagle znikła możliwość definiowania przekierowań poczty).

Ostrzeżenie. O ile warto podawać adresy aliasowane przy rejestracji stron w ręcznie utrzymywanych katalogach (patrz notka o reklamowaniu swojego serwisu), o tyle niestety nie można z nich korzystać w kontaktach z automatycznymi wyszukiwarkami. Altavista czy Infoseek po otrzymaniu polecenia HTTP-redirect, wstrzymuje wyszukiwanie - i nasza strona nie zostanie zaindeksowana. Trochę lepiej może być przy aliasowaniu wykorzystującym zanurzanie w ramkach.

komentarze obsługiwane przez Disqus