Pytając, nie sugeruj odpowiedzi...

Sondy

Ostatnio w serwisach internetowych bardzo się spopularyzowały niewielkie formatki z "sondami" (poll). Zamieszczane obok właściwej treści strony pozwalają łatwo robić różnego typu sondaże czy niewielkie ankiety. Przy okazji czytania jakiegoś artykułu zauważam sondę, klikam taką czy inną opcję, dostaję znowu ten sam artykuł i informację o aktualnym rozkładzie głosoów. Kto choć raz zaglądał na jakikolwiek z większych portali internetowych, na pewno się z nimi spotkał.

Pomysł jest naprawdę fajny, sondy pozwalają łatwo wyrazić swoją opinię i zorientować się jak wypada ona na tle innych osób, dają jakże pożądaną 'interaktywność' serwisu.

Problem pierwszej odpowiedzi

Znaczna część spośród spotykanych sond demonstruje istotny problem: domyślnie wybrana jest pierwsza z odpowiedzi. Co zazwyczaj znacząco poprawia jej "osiągi" w sondażu. Ot psychologia, aby zmienić coś co jest już ustawione trzeba uznać że coś innego jest istotnie lepsze...

Niektóre serwisy radzą sobie z tym problemem nie wybierając domyślnie niczego - co jest już lepsze, ale w wypadku, gdy sonda składa się ze zbioru przycisków radiowych, tworzy obiekt sprzeczny z zasadami konstrukcji interfejsu użytkownika (ja widząc coś takiego rozglądam się 'gdzie jest ten brakujący aktywny przycisk').

A najlepsze wyjście? Moim zdaniem, o ile nie jesteśmy bardzo mocno ograniczeni przestrzenią, warto jako pierwszą, domyślnie wybraną opcję, zadać stwierdzenie typu 'Jeszcze nie wiem' czy 'Nie mam zdania'. Głosy tego typu nie powinny być zliczane a osoby które tak zagłosowały, powinny w przyszłości móc swój głos zmienić.

Co tu wybrać?

I jeszcze jeden problem z sondami: warto dbać, by lista rzeczy do wyboru wyczerpywała wszystkie możliwości. Czasem jest to łatwe ("Ile masz dzieci: 0, 1, 2, 3, >3") ale zazwyczaj nie (dopiero co zirytowała mnie sonda interii pytająca, z czego powinny być finansowane autostraty i dająca do wyboru jedynie różne rodzaje nowych podatków).

Jak sobie z tym radzić? Ano, w zdecydowanej większości przypadków ostatnią opcją do wyboru powinno być 'Żadne z powyższych' czy 'Jeszcze inaczej'. Takie głosy już należałoby liczyć, a jeśli jest ich procentowo wiele, dowodzi to że lista proponowanych wyborów nie była najlepsza.

komentarze obsługiwane przez Disqus