Jaki język lubisz, czyli nagłówki HTTP wysyłane przez przeglądarkę

Protokół HTTP przewiduje przesyłanie przez przeglądarkę informacji na temat preferencji językowych użytkownika (jakim językiem/językami się posługuje) i przegladarki (jakie kodowanie znaków jest odpowiednie). W zamierzeniach, miało to umożliwić serwerom WWW dostosowanie zwracanej treści do tych preferencji (zwracanie strony w odpowiednim języku i kodowaniu).

Praktyka niestety wygląda nienajlepiej - przede wszystkim dlatego, że wielu użytkowników nie zadaje sobie trudu odpowiedniego skonfigurowania przeglądarki. Zresztą ... sprawdźmy. Poniżej cytuję odpowiednie nagłówki HTTP przesłane przez Twoją przeglądarkę. Na ile widać z nich zamiłowanie do języka polskiego?

Accept-Language None
Accept-Charset None
User-Agent Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)

Accept-Language opisuje preferencje językowe. Accept-Charset dopuszczalne kodowania znaków. User-Agent to wizytówka przeglądarki, zdarza się że można na jej podstawie rozpoznać "narodową" wersję przeglądarki lub systemu klienta.

Niezależnie od wspomnianych ograniczeń, warto czasem z tych nagłówków skorzystać - ot, choćby ustawiając jakieś wartości domyślne. Przykład? Jest całkiem sporo serwisów, w których każdą wizytę trzeba zacząć od wyboru języka na wstępnej formatce. Dla mnie są dosyć irytujące. Dużo milej jest gdy serwis WWW od razu wyświetla odpowiednią stronę w języku dobranmym do Accept-Language i daje niewielkie ale łatwe do zauważenia linki pozwalające zmienić język.

komentarze obsługiwane przez Disqus