Jak łatwo podpiąć reklamy? Pomoże google

Reklamy można lubić lub nie (częściej to drugie) ale to one są głównym (częstokroć jedynym) sposobem, by coś zarobić na prowadzeniu serwisu WWW. Poważne serwisy mogą negocjować indywidualne umowy reklamowe. A małe? Cóż, małe mogą próbować zarabiać z google.

Polskie tłumaczenie nie jest najsilniejszą stroną Google ;-)

Przez dłuższy czas w moim serwisie nie było żadnych reklam. Typowy model nachalnej reklamy internetowej - błyskający stukilowy banner, flashowe okno zajmujące 80% strony, javascriptowe sztuczki z przesłanianiem czytanego tekstu latającą reklamą, na doczepkę reklamującą coś co mnie zupełnie nie obchodzi - budził i budzi moją głęboką niechęć. Google zdołało jednak zrobić coś całkiem fajnego:

  • reklamy Google mogą być lekkie i nieinwazyjne - małe wstawki tekstowe, nie stanowiące zauważalnego utrudnienia dla użytkownika serwisu (reklamy graficzne też są - dla chętnych - dostępne, ale można z nich nie korzystać),
  • Google próbuje dobierać reklamy z sensem, korelując je z tematem strony na której są wyświetlane (np. przy moich stronach mieszkaniowych zaczęły się pojawiać reklamy związane z sprzedażą czy najmem mieszkań) - dzięki temu użytkownicy częściej zwracają na nie uwagę i częściej z nich korzystają (a to już przekłada się bezpośrednio na zyski z prezentacji reklam, te ostatecznie zależą od tego, jak często ktoś zdecyduje się w reklamę kliknąć),
  • wreszcie, bardzo łatwo można zacząć je prezentować - parę kliknięć, wypełnienie kilku formularzy, drobne uzupełnienia w kodzie stron i ... już. Dlatego jest to min. fajna oferta dla osób robiących (jak ja) hobbystyczne serwisy WWW. Zarobię coś? Dobrze. Nie? Trudno, dużo pracy nie włożyłem.

Jak zacząć z tego korzystać? Cóż, kliknąć bannerek który umieściłem wyżej, następnie kliknąć przycisk przesłania zgłoszenia i ... dalej Google poprowadzi przez proces wpisywania niezbędnych informacji o serwisie WWW i jego właścicielu. Rejestracja kończy się informacją o konieczności poczekania do kilku dni na ocenę mojego serwisu (w moim wypadku mail potwierdzający dostałem po bodajże godzinie). Później przygotowany przez Google formularz pozwala nam wybrać format i rozmiar reklam, jakie chcemy prezentować (dostępna jest szeroka gama różnych rozmiarów, można też swobodnie dobierać kolorystykę), generując gotowe fragmenty javascriptu. Te wstawiamy na stronach naszego serwisu i ... gotowe. Przez pierwsze godziny a nawet dni mogą się nam pokazywać głównie bezpłatne reklamy usług charytatywnych, z czasem (gdy boty google przeindeksują dodatkowo nasz serwis) coraz więcej będzie autentycznych reklam.

Na zarobienie prawdziwych pieniążków, o ile nasz serwis nie jest masowo używany, raczej trochę poczekamy (wypłacane są gdy zarobimy przynajmniej 100$, a pojedyncze kliknięcia w reklamy przynoszą nam co najwyżej pojedyncze centy) ale możemy się krzepić podglądając rosnący powoli stan konta. Przy okazji dostaniemy nieco użytecznych statystyk dotyczących popularności stron naszego serwisu i efektywności reklam w różnych jego częściach.

komentarze obsługiwane przez Disqus